Rekuperacja

Zehnder ikona
Zehnder

Czym jest rekuperacja? Jak ona właściwie działa? Czy to rozwiązanie jest dla ciebie? Czy to się opłaca? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie z tych pytań.

Rekuperacja jak dziala

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która opiera się na zasysaniu powietrza przez kominy i do której wad należą nieusuwanie wilgoci oraz wychładzanie domu, rekuperacja pozwala zatrzymać część zgromadzonego już ciepła. Będąc wentylacją mechaniczną, system ten opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator. Rozwiązanie to umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskanie ciepła z nagrzanego lecz wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla powietrza.

Podsumowując rekuperacja to system który wymienia zużyte, brudne powietrze z twojego domu na czyste i świeże, jednocześnie odzyskując część zgromadzonego już ciepła.

Centrala rekuperatora

Dobry system rekuperacji pozwala na realną oszczędność energii zużytej na ogrzewanie. Wynosi ona ok. 30% a więc aż jedną trzecią wydatków na ogrzewanie. Przy wspomaganiu innych systemów mających na celu ograniczenie straty ciepła takich jak odpowiednia izolacja możesz ograniczyć wydatki nawet kilkukrotnie w porównaniu do tradycyjnego budownictwa.

Schemat działania rekuperacji

Często skupiając się na aspektach technicznych i ekonomicznych rekuperacji zapominamy o chyba największej zalety całego systemu – zdrowiu. Żyjemy w czasach w których otwarcie okna wiąże się z napływem smrodu, pyłu, smogu, dymu, alergenów, drobnoustrojów chorobotwórczych czy hałasu wprost do twojego domu lub mieszkania. W tym miejscu zbawienną wydaje się rekuperacja, która przefiltruje, oczyści i ogrzeje powietrze napływające do pomieszczeń twojego domu. Ponadto dzięki stałej wymianie powietrza rekuperacja utrzymuje stały, odpowiedni poziom wilgoci w twoim domu co skutecznie uchroni cię przed grzybem.

Rekuperacja rury

Ponadto posiadanie w domu systemu rekuperacyjnego zapewnia wiele dodatkowych korzyści oprócz tych opisanych powyżej takich jak:

 • brak hałasu z otwartego okna, jeśli mieszkasz przy drodze
 • wentylacja na żądanie – szybkie przewietrzanie pomieszczeń
 • szybkie usuwanie zapachów
 • mniejsza ilość kurzu w mieszkaniu
 • czyste powietrze – brak roztoczy, wirusów, bakterii
 • brak owadów wiosną i latem gdyż nie ma konieczności otwierania okien
 • szybsze schnięcie prania
 • w wentylowanych pomieszczeniach podłogi szybciej schną po umyciu
 • rekuperacja zwiększa wartość i standard budynków i mieszkań

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą kompleksowych systemów rekuperacyjnych na naszej stronie lub w salonach (sklepach) łazienkowych w Warszawie

Zapraszamy do naszych salonów (sklepów) z łazienkami:

 • Warszawa Targówek Domoteka ul. Malborska 41
 • Warszawa Centrum: ul. Dzika 4a

Dokładny adres z mapkami dojazdu do naszym sklepów łazienkowych można znaleźć na stronie kontakt

Dodaj komentarz