Planowanie aranżacji małej łazienki to zadanie wymagające uwagi. W takim przypadku, funkcjonalność i estetyka odgrywają kluczową rolę. Warto znaleźć rozwiązania, które pozwolą na umieszczenie niezbędnego wyposażenia sanitarne oraz zapewnią maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Jednym z najmodniejszych i najbardziej praktycznych wyborów jest parawan nawannowy, który może być składany lub przesuwany. Jakie rozwiązanie będzie odpowiednie dla Twojej łazienki?
Wanna czy kabina prysznicowa?
W wyborze między wanną a kabiną prysznicową często kluczowy jest dostępny metraż łazienki. Jeśli masz do czynienia z małą powierzchnią, musisz dokładnie przemyśleć, co jest dla Ciebie ważniejsze. Jeśli uwielbiasz relaksacyjne kąpiele, musisz pogodzić się z faktem, że w twojej łazience nie będzie miejsca na dużą wannę. Kabina prysznicowa, z kolei, zajmuje mniej miejsca, a szybki prysznic może być bardzo ożywczy. Oczywiście, jeśli w domu są małe dzieci, kąpiel w wannie jest często bardziej praktyczna niż prysznic.
Nowoczesnym i funkcjonalnym rozwiązaniem, łączącym atuty wanny i kabiny prysznicowej, jest parawan nawannowy, który może być składany lub przesuwany. Parawan ten wygląda bardzo estetycznie i pozwala na wybór między kąpielą a prysznicem, zależnie od aktualnych potrzeb. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą połączyć wygodę z funkcjonalnością i estetyką.
Parawan nawannowy – podstawowe cechy?
Parawan nawannowy to transparentna ścianka, która pełni podobną funkcję jak tradycyjna kabina prysznicowa – chroni łazienkę przed wodą i kroplami, które spadają z prysznica. Aby zamontować parawan, należy użyć specjalnych profili, które umożliwiają dokładne przytwierdzenie go do rantu wanny. Ważne jest, aby parawan doskonale przylegał do wanny, aby płytki na podłodze oraz glazura na ścianach były odpowiednio zabezpieczone.Czym się kierować wybierając parawan nawannowy?
Jeśli zdecydujesz się na parawan do swojej łazienki, kluczem do jego sukcesu będzie dokładne dopasowanie do wanny – tylko wtedy w pełni spełni swoją funkcję. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kształt wanny. Najłatwiej będzie dobrać osłonę do prostokątnego modelu. W przypadku wanny o niestandardowym kształcie, takim jak asymetryczna, prawdopodobnie konieczne będzie zamówienie parawanu na wymiar. Warto wówczas skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby uniknąć błędów montażowych i nieszczelności. Istotne jest również, z jakiego materiału wykonana jest osłona. Parawany nawannowe najczęściej są wykonane ze szkła, ale na rynku dostępne są również parawany nawannowe przesuwne lub składane z tworzyw sztucznych. To dwa najpopularniejsze rozwiązania, które różnią się żywotnością, estetyką i ceną.Jakie są rodzaje parawanów nawannowych?
Parawany do łazienki to nie tylko rozwiązanie funkcjonalne, ale także estetyczne. Na rynku dostępne są różne rodzaje parawanów, w tym:
- składanych (harmonijkowych), przesuwnych i wahadłowych. Parawany nawannowe składane składają się z kilku skrzydeł, tworzących harmonijkę. Ich głównym atutem jest niewielki rozmiar po złożeniu oraz łatwy montaż. Nadają się one do wanny prostokątnych lub półokrągłych, a więc są idealne dla łazienek o niewielkim metrażu.
- przesuwne są z kolei składane z jednego lub kilku skrzydeł z prowadnicami, co zapewnia doskonałą szczelność konstrukcji, ale wymaga specjalnej ramy z panelami oraz więcej miejsca.
- nawannowe wahadłowe to najprostszy i najkorzystniejszy finansowo pomysł. Mają mechanizm podobny do klasycznych drzwi i węższe skrzydło, ale łatwo w ten sposób zachlapać łazienkę podczas kąpieli lub prysznica.